Mezinárodní den seniorů

Preventisté seniory obdarovali preventivními dárky.

Každým rokem je datum 1. října Mezinárodním dnem seniorů a kdy jindy myslet na bezpečí a pomoc této ohrožené a zranitelné skupiny obyvatel než právě v tento den?

V prvním říjnovém týdnu při oslavách Mezinárodního dne seniorů se preventisté z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje zúčastnili preventivní akce zaměřené na seniory. Během té navštívili několik obchodních center po celém Karlovarském kraji. Cílem bylo varovat seniory před možnými podvodníky a upozornit je na možná rizika s tím spojená. Preventisté se snažili seniorům předat co nejvíce potřebných a důležitých informací spojených s nakupováním v obchodních centrech, ale také seniorům předali obecné informace o prevenci kriminality. 

Oslovení senioři od preventistů dostali i drobné dárky jako například nákupní tašky s reflexními prvky, reflexní pásky, žetony do nákupních košíků, pouzdra na léky, kapesní lupy, ochranná pouzdra na platební karty nebo také letáčky, na kterých mohli najít několik dalších důležitých preventivních rad.

Celorepubliková preventivní akce zaměřená na senioryproběhla již začátkem měsíce října 2021, přesto nadále chceme upozorňovat tuto ohroženou skupinu obyvatel, kterým chceme poskytnout veškeré důležité rady a informace o prevenci kriminality uvedené níže, které by měli znát. 

Důležité rady a informace, které byste měli znát:

– Nikdy neotvírejte vchodové dveře, aniž byste se přesvědčili, kdo za nimi stojí. 

– Do bytu si vpusťte jen ty lidi, které důvěryhodně znáte. 

– To, že Vás někdo osloví jménem, neznamená, že Vás zná. 

– Mějte důležitá telefonní čísla poblíž telefonu na dobře viditelném místě. 

– Nenoste u sebe větší množství peněz. Před nikým se s penězi ani majetkem nechlubte. 

– Nikomu, koho neznáte, peníze nikdy nepůjčujte.

– Nenechávejte své cennosti a doklady bez dohledu. 

– Svojí tašku mějte stále uzavřenou a například při nákupu buďte více ostražití. 

– Tašku, kde máte cennosti (např. peněženku, mobil apod.), nikdy nikam neodkládejte.

– Nikomu neposkytujte své osobní informace (telefonní číslo, rodné číslo, datum narození atd.)

– Chraňte si své platební prostředky (nikomu neposkytujte svůj PIN kód k platební kartě).

Výše uvedené rady a informace ochrání nejen Vás, ale také Váš majetek. Buďte obezřetní. Dávejte pozor. V případě, že se i Vy stanete obětí protiprávního jednání, nemějte strach a tuto věc okamžitě oznamte na Vám nejbližší policejní služebnu. 

Preventivní akce zaměřené na seniory budou formou přednášek probíhat v tomto roce nadále. Pokud máte v rámci seniorských spolků zájem o tuto přednáškovou činnost, neváhejte kontaktovat oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Karlovarského kraje na emailové adrese krpk.tisk@pcr.cz.